Sağlığımızı Nasıl Korumalıyız?

Ankara Hasta Bakıcı ile Sağlı Bilgileri: Sağlık problemleri yaşayan insanlar sadece hastalık ve sakatlık yaşamazlar. Sağlık problemi bedenen, ruhen, hastalık, sakatlık ve sosyal yönden iyilik hali diye sıralayabiliriz. Sağlıklı bir şekilde ömrünüzü devam ettirmeniz sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmanız ile olmuyor. Bir bütün olarak fiziken, ruhen ve sosyal açıdan iyi olmanız gerekiyor.

Sağlığımızı Korumanın Yolları

Olası sağlık problemlerini önlemek biraz dikkat ve biraz kendinize ilgiden başka bir şey değil. Mesela gündelik olarak egzersiz veya spor yapmadığınız taktirde sigaranın neden olduğu kadar ölüme yol açmaktadır. Günde en az 10 dakika egzersiz hareketi haftada birkaç gün spor yapın mutlaka.

Ruh sağlığınız için en önemli olan etken gülmek. Günde yedi saatten az uyuduğunuz zaman bir yılda yaşamınızdan birkaç ay eksilmektedir. Uyku sağlığınız ve yaşamınız için çok önemlidir. İçilen her sigara ömrünüzden 11 dakika çalmakta her yıl 6 bin kişinin ölümüne sebep olmakta. Tütün ve tütün çeşitlerinden uzak durulmalı.

Bol bol yürüyüş, egzersiz, stresten olabildiğince uzak durma, temiz olma, uyku düzenine dikkat etme, gün içerisinde bol bol su tüketme, tütün ve tütün maddelerinden uzak durma, alkol ve uyuşturucu maddelerinden uzak durma, radyasyon yayan telefon bilgisayar televizyon gibi eşyaları olabildiğince az kullanma, dengeli şekilde beslenme ve mevsime uygun giyindiğiniz taktirde daha sağlıklı bir şekilde yaşarsınız.

Sağlığın Önemi

Olası bir sağlık problemi yaşadığınız zaman kısa süre içerisinde bir hekime danışmalı, sağlığınızı ihmal etmemelisiniz. Sağlığınız ile ilgili kısa sürede alınacak olan tedbir, büyük sorunları önleyebiliyor. Unutmamalıyız ki ‘Her şeyin başı sağlık’. Sağlığınız yerinde olduğu sürece her şeyi başarabilirsiniz. Sağlığınızı korumakta sizin elinizde.